To ostatni dobry moment na sadzenie!
- Nasze sadzonki są silne, wyrośnięte i w pełni ukorzenione
- Możesz je sadzić nawet późną porą!
- Rośliny mają czas na przygotowanie się przed zimą
- Wcześniejsze i obfitsze plony w kolejnym roku
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Ochrona

Czym lepiej ściółkować truskawki – słomą czy czarną agrowłókniną?

Opublikowano 29 lutego, 2024 at 2:32 pm przez / No Comments

O zaletach stosowania czarnej agrowłókniny w charakterze ściółki napisano już dużo. Jako stary fachowiec nie mam najmniejszych wątpliwości co do celowości jej stosowania. Ale przecież nie tylko tego materiału można używać do ściółkowania truskawek. Równie dobra jest słoma, a właściwie sieczka pszenna lub żytnia, która jako materiał niedrogi […] i łatwo dostępny (niestety, nie w wielkich miastach) znakomicie spełnia swoją rolę.

Ściółki ze słomy w uprawie truskawek używa się z powodzeniem od pokoleń w wielu krajach. Angielska nazwa truskawki (strawberry – „słomiana jagoda”) świadczy o tym najlepiej, ponieważ wilgotny klimat Anglii sprawiał zwykle wiele problemów tym producentom truskawek, którzy nie stosowali ściółki (dojrzewające owoce leżące na wilgotnej glebie często gniły, na słomie zaś – nigdy).

Uczmy się od „starszych i mądrzejszych”. Słoma, podobnie jak czarna agrowłóknina zapobiega szybkiemu przesuszeniu gleby, znacznie ogranicza zachwaszczenie truskawek jak również zapobiega zabrudzeniu owoców ziemią. Słomę (sieczkę) należy równomiernie rozrzucić po polu lub ogrodzie na początku okresu kwitnienia truskawek i podścielić ją tak, by wyrastające kwiatostany znajdowały się na słomie. Efekt będzie znakomity. Zapewniam.

Słomy w sprzedaży nie mamy, ale po agrowłókninę zapraszamy do naszego sklepu internetowego – www.sadzonki-truskawek.eu

 

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).