Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Hobby

Jak pozbyć się opuchlaków w truskawkach? Biologiczne metody walki ze szkodnikami glebowymi

Opublikowano luty 12, 2024 at 12:14 pm przez / No Comments

drutowceOprócz opuchlaków istnieje również problem z pędrakami i drutowcami. Wszystkie one żerują na korzeniach roślin truskawek i często są przyczyną zamierania całych roślin, nieraz już w początkowej fazie uprawy (pierwszy rok). Obecność ich łatwo można stwierdzić już na etapie przekopywania poletka przed sadzeniem truskawek.

Jeśli znajdziemy larwy tych szkodników, szczególnie w dużym nasileniu, nie sadźmy tam truskawek!

Szkoda naszego trudu i pieniędzy. Szkodniki glebowe koniecznie powinniśmy wyeliminować przed założeniem uprawy. Na dużych plantacjach towarowych do skutecznego ich zwalczania stosuje się rozmaite insektycydy, np. Mospilan, Dursban, Nurelle itp.

Ale przecież nie po to uprawiamy truskawki na własny użytek, żeby opryskiwać je ciężką chemią. Na szczęście mamy w zasięgu ręki bezpieczną, biologiczną alternatywę dla insektycydów. I to zarówno przed posadzeniem truskawek, jak i w trakcie ich uprawy. Mowa tu o biopreparatach typu Larvanem bądź Nemasys F. Środki te zawierają w każdym opakowaniu miliony mikroskopijnych nicieni będących pasożytami szkodników glebowych. Są one równie skuteczne jak klasyczne pestycydy i nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Preparaty te, wraz z instrukcją stosowania, są do nabycia w wielu sklepach ogrodniczych, w tym i w naszym sklepie internetowym: www.sadzonki-truskawek.eu

 

Ciekawostka: okazuje się, że bardzo skuteczna w walce ze szkodnikami glebowymi jest uprawa gryki na zainfekowanym polu. Jeden cykl uprawy gryki może okazać się równie efektywny jak zastosowanie ciężkiej chemii. W przypadku problemów ze szkodnikami glebowymi warto rozważyć użycie preparatu mikrobiologicznego

P-Drakol P-Drakol na pędraki i nicienie 20 g – Target

Mikrobiologiczny preparat doglebowy odstraszający nicienie oraz inne szkodniki glebowe takie jak larwy chrząszczy – pędraki, drutowce.

Stosowanie preparatu, w którego skład wchodzą wyselekcjonowane szczepy pożytecznych bakterii: ogranicza występowanie porażonych roślin, zapobiega powstawaniu ubytków w trawniku, poprawia rozwój systemu korzeniowego, zmniejsza ryzyko porażenia patogenami przenoszonymi przez nicienie, poprawia zdrowie, jakość i wygląd trawnika, ogranicza zużycie pestycydów, wpływa na zmniejszenie pozostałości szkodliwych pestycydów roślinach.

P-Drakol to produkt o najwyższym stężeniu pożytecznych bakterii na rynku. Jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych oraz roślin, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych oraz pochodzących od organizmów genetycznie modyfikowanych.

Firma: Target

Produkt oryginalny

Opakowanie pojemność: 20 g

U nas zakupicie Państwo liczne biopreparaty przeznaczane do zwalczania chorób i szkodników w truskawkach. Zapraszamy na www.sadzonki-truskawek.eu

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).