POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Jak prawidłowo przygotować stanowisko pod truskawki?

Opublikowano grudzień 7, 2017 at 11:11 am przez / No Comments

Pierwszym krokiem jest skuteczne usunięcie uciążliwych chwastów wieloletnich, (tzw. chwastów trwałych) takich jak perz, ostrożeń (oset), skrzyp itp.  Jeśli tego nie uczynimy, albo uczynimy to niedbale, to w kolejnych latach możemy mieć ogromny problem z zachwaszczeniem. Nasze truskawki będą musiały konkurować z chwastami o wodę, o składniki pokarmowe a czasem nawet o światło. Nie trudno sobie wyobrazić jak to się

odbije na wysokości i jakości plonu, nie mówiąc już o utrudnionym zbiorze czy o względach estetycznych. Chwasty trwałe musimy zlikwidować co najmniej kilka tygodni przed posadzeniem truskawek używając do tego łatwo dostępnego herbicydu Roundup lub któregoś z jego zamienników. Oprysku należy dokonać na wyrośnięte chwasty co najmniej 1 godz. przed deszczem (tyle mniej więcej wynosi czas wchłaniania substancji czynnej) w ilości 30ml do 50ml na 100m2. Sposób sporządzenia roztworu jest zawsze zamieszczony na etykiecie preparatu. Substancja czynna  Roundupu (Glyfosat) jest wchłaniana przez tkanki roślin i wraz z sokami transportowana do korzeni i rozłogów zakłócając procesy metaboliczne w komórkach, co prowadzi do śmierci chwastów w ciągu kilkunastu dni.

Kolejnym krokiem (jeżeli nie zrobiliśmy tego przed posianiem przedplonu) jest rozsypanie nawozu organicznego np. obornika (koniecznie starego, zleżałego, przekompostowanego) lub zwyczajnego kompostu w ilości 400kg-600kg/100m2 a następnie staranne przekopanie poletka. Składniki pokarmowe zawarte w nawozach organicznych ulegają w glebie powolnej mineralizacji, dzięki czemu są dostępne dla roślin przez długi okres czasu (nawet 2 – 3 lata ). Jeżeli nie mamy dostępu do obornika, lub mamy go za mało, musimy przed przekopaniem zasilić glebę uzupełniająco (lub zastępczo) którymś z wieloskładnikowych nawozów mineralnych, koniecznie bezchlorkowych (najlepiej specjalnym – do truskawek), w ilości 5–8kg/100 m², przy czym wyższą dawkę stosujemy na stanowiskach mniej zasobnych.

Skopane poletko wyrównujemy przy pomocy grabi i po kilku dniach (niech ziemia nieco osiądzie) możemy przystąpić do sadzenia truskawek.

Czasem, np. gdy pH gleby wynosi < 5,5, może się okazać, że powstanie konieczność jej zwapnowania. Można tego dokonać poprzez rozsypanie kredy (najlepiej granulowanej) w ilości od 15kg do 20kg na 100m2. Pamiętajmy jednak, by nie łączyć tego zabiegu z obornikiem gdyż wapń wchodzi w niepożądane reakcje chemiczne ze związkami azotowymi znajdującymi się w nawozach organicznych co prowadzi do uwalniania się amoniaku, a tym samym do strat cennego składnika jakim jest azot).

Rzadko, bo rzadko ale może się zdarzyć przed sadzeniem truskawek problem z opuchlakami, bądź z larwami  innych szkodników glebowych (pędraki, drutowce). Łatwo je znaleźć na etapie przekopywania gleby pod truskawki. Jeżeli wystąpią one w dużym nasileniu, radzimy wstrzymać się z sadzeniem truskawek na kilka tygodni i zastosować jedno z dwóch rozwiązań: podlać glebę roztworem  któregoś ze specjalnych preparatów np. Dursban, Nurelle czy Mospilan (szczegółową instrukcję stosowania zawsze znajdziecie Państwo na etykiecie opakowania) lub, do czego bardziej namawiam, zaaplikować któryś z równie skutecznych larwobójczych preparatów biologicznych, np. Larvanem czy Nemasys (oczywiście wg instrukcji na butelce). Posadzenie truskawek na glebie zasiedlonej przez któryś z ww. gatunków szkodników nie rokuje im najlepiej. Z praktyki wiem, że korzenie truskawek bardzo larwom smakują a skutki ich żerowania mogą być dla plantatora bardzo nieprzyjemne (często więdną i wypadają całe rośliny).

Ciekawostka: okazuje się, że uprawa gryki w charakterze przedplonu  całkowicie eliminuje z gleby larwy szkodników żerujących na systemie korzeniowym truskawek. Również aksamitka jako przedplon dla truskawek skutecznie zwalcza szkodliwe nicienie glebowe.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).