POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Sadzenie truskawek na czarnej agrowłókninie. Czy to ma sens?

Opublikowano wrzesień 3, 2017 at 12:54 pm przez / No Comments

Tak, jestem przekonany, że warto to udogodnienie wykorzystać w praktyce i gorąco do tego zachęcam.  Czarna włóknina to praktycznie same zalety:

  • zero odchwaszczania – czarna agrowłóknina jest dla chwastów nie do przejścia (truskawek nie musimy pielić),
  • dzięki temu, że włóknina jest czarna, gleba pod nią szybciej się nagrzewa, a truskawki rozpoczynają wegetację wcześniej, jak również wcześniej zaczynają owocować,
  • czarna agrowółknina bez problemu przepuszcza wodę z opadów bądź z węża oraz ogranicza jej parowanie z gleby – pod włókniną gleba dłużej zachowuje wilgoć, zaś rośliny odczuwają większy komfort termiczny i wilgotnościowy,
  • owoce truskawek nigdy nie są zapiaszczone, można ich nie myć przed spożyciem.

Nieco kłopotu może sprawić wykonanie otworków przed sadzeniem truskawek, tym niemniej warto się z tym pobawić (zamiast otworków możemy zrobić nacięcia w kształcie litery X).

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).