Stonogi i pancerniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?
Stonogi, jak i pancerniki pełnią ważną rolę w ekosystemie.
Stonogi, szczególnie te mniejsze gatunki, pomagają w rozkładaniu materii organicznej i mogą przyczyniać się do kontroli populacji innych szkodników. Pancerniki natomiast posilają się głównie materią roślinną w rozkładzie i grzybami, co również ma znaczenie w procesach glebotwórczych. W związku z tym, zamiast całkowitego zwalczania tych owadów zalecam poszukiwanie równowagi i metod ograniczania ich populacji do poziomu, który nie szkodzi uprawom, jednocześnie pozwalając im pełnić ich naturalną rolę w środowisku ogrodowym.
Niektóre gatunki stonóg mogą uszkadzać młode rośliny ogrodowe, siewki, korzenie, a także owoce leżące na ziemi, np. nasze ukochane truskawki. Mogą gryźć i żerować na miękkich tkankach różnych roślin, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub nawet do ich śmierci. Obecność stonóg i pancerników w ogrodzie może być postrzegana przez niektóre osoby jako nieestetyczna i nieprzyjemna, zwłaszcza że owady te często kojarzą się z brudem i wilgocią.
Pancerniki natomiast, często pojawiają się w miejscach o wysokiej wilgotności. Ich obecność może sygnalizować problemy z drenażem lub nadmiernym nawadnianiem w ogrodzie. Tak czy owak, w przypadku wystąpienia powyższego problemu zalecam ograniczenie wilgoci w miejscach występowania tych „nieproszonych gości” i usuwanie ich schronień (pod kamieniami, deskami, liśćmi, i innymi przedmiotami leżącymi na ziemi) oraz regularne sprzątanie ogrodu. Całość tych działań może ograniczyć problemy związane z obecnością stonóg i pancerników.
Jedno jest pewne: nie warto walczyć ze stonogami i pancernikami przy pomocy insektycydów.
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu
Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).