Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Ochrona

Stonogi i pancerniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano marzec 21, 2024 at 10:21 am przez / No Comments

Stonogi, jak i pancerniki pełnią ważną rolę w ekosystemie.

Stonogi, szczególnie te mniejsze gatunki, pomagają w rozkładaniu materii organicznej i mogą przyczyniać się do kontroli populacji innych szkodników. Pancerniki natomiast posilają się głównie materią roślinną w rozkładzie i grzybami, co również ma znaczenie w procesach glebotwórczych. W związku z tym, zamiast całkowitego zwalczania tych owadów zalecam poszukiwanie równowagi i metod ograniczania ich populacji do poziomu, który nie szkodzi uprawom, jednocześnie pozwalając im pełnić ich naturalną rolę w środowisku ogrodowym.

Niektóre gatunki stonóg mogą uszkadzać młode rośliny ogrodowe, siewki, korzenie, a także owoce leżące na ziemi, np. nasze ukochane truskawki. Mogą gryźć i żerować na miękkich tkankach różnych roślin, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub nawet do ich śmierci. Obecność stonóg i pancerników w ogrodzie może być postrzegana przez niektóre osoby jako nieestetyczna i nieprzyjemna, zwłaszcza że owady te często kojarzą się z brudem i wilgocią.

Pancerniki natomiast, często pojawiają się w miejscach o wysokiej wilgotności. Ich obecność może sygnalizować problemy z drenażem lub nadmiernym nawadnianiem w ogrodzie. Tak czy owak, w przypadku wystąpienia powyższego problemu zalecam ograniczenie wilgoci w miejscach występowania tych „nieproszonych gości” i usuwanie ich schronień (pod kamieniami, deskami, liśćmi, i innymi przedmiotami leżącymi na ziemi) oraz regularne sprzątanie ogrodu. Całość tych działań może ograniczyć problemy związane z obecnością stonóg i pancerników.

Jedno jest pewne: nie warto walczyć ze stonogami i pancernikami przy pomocy insektycydów.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu
Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis