POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Kiedy sadzić truskawki? Który termin jest najlepszy?

Opublikowano luty 21, 2017 at 11:37 am przez / No Comments

Jeszcze 20 lat temu sprawa była prosta: sadziliśmy truskawki wiosną lub jesienią, jako że tylko wtedy dostępne były w szkółkach duże ilości odpowiednio ukorzenionych sadzonek. Dzisiaj, dzięki niebywałemu rozwojowi technologii, truskawki możemy sadzić w ciągu całego okresu wegetacji. Do dyspozycji mamy bowiem nie tylko sadzonki zielone (kopane), ale również sadzonki typu frigo oraz sadzonki doniczkowane.  I, doprawdy, trudno odpowiedzieć na pytanie, który termin sadzenia truskawek jest najlepszy, bo każdy ma swoje dobre i złe strony.
Poniżej przedstawiamy kilka zależności pomiędzy typem sadzonek, na który się zdecydowaliśmy, terminem ich sadzenia, a wysokością pierwszego plonu:

  • truskawki posadzone z sadzonek tradycyjnych (kopanych) późną jesienią bądź wiosną, wydadzą za pierwszym razem jedynie symboliczny plon. Dopiero na drugi rok i, ewentualnie w kolejnych latach, możemy spodziewać się pełnego plonu, tj. maksimum ich wydajności.
  • truskawki posadzone z sadzonek typu frigo (sadzimy je najczęściej od wczesnej wiosny do końca czerwcapierwszy plon wydają już po ok. 2 miesiącach od posadzenia, przy czym wysokość tego plonu zależy od grubości sadzonek mierzonej średnicą korony (im grubsza sadzonka tym wyższy pierwszy plon). W kolejnym roku rośliny z sadzonek frigo owocują już normalnie, tj. w terminie typowym dla danej odmiany.
  • sadzonki doniczkowane sadzimy zwykle od początku lipca do jesieni, jak również wiosną,  aż do końca maja. W tym przypadku  pierwszych owoców możemy oczekiwać w terminiejaki jest typowy dla danej odmiany, natomiast wysokość plonu będzie zależeć od terminu sadzenia. I tak: z truskawek posadzonych wiosną lub jesienią pierwszy plon, podobnie jak w przypadku tych z sadzonek kopanych (zielonych), będzie niewielki. W pełnię owocowania rośliny te wejdą dopiero w roku następnym. Natomiast letnie sadzenie sadzonek doniczkowanych skraca nam okres oczekiwania na pełne plonowanie. Truskawki posadzone z sadzonek doniczkowanych latem (lipiec, sierpień) już w następnym roku osiągną szczyt swoich możliwości. Jest to niewątpliwa zaleta sadzonek doniczkowanych. Stąd ich rosnąca popularność również wśród profesjonalnych plantatorów.
Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).