POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Jaki przedplon dl truskawek będzie najlepszy? Po jakich uprawach lepiej nie sadzić truskawek?

Opublikowano sierpień 19, 2017 at 10:33 am przez / No Comments

Naturalnie, że tak. Truskawki mają swoje „grymasy” – po jednych uprawach rosną i owocują lepiej, po innych gorzej, albo nawet całkiem źle. Dobrym przedplonem będą jednoroczne rośliny motylkowe (groch, fasola, ale też łubin, bób i wyka), warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszka, burak ćwikłowy); większe plantacje dobrze jest sadzić

po zbożach, bobiku, rzepaku czy gorczycy. Przedplonami idealnymi (ze względów fitosanitarnych) są aksamitka i gryka. Nie polecamy sadzenia truskawek po truskawkach (tam gleba jest „zmęczona”, przerwa w uprawie powinna wynieść co najmniej 4 lata), jak również po roślinach będących żywicielami groźnego patogena z rodzaju Verticillium, a więc po pomidorach, ziemniakach, tytoniu, ogórkach, malinach oraz po roślinach kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł). Nie radzę również sadzenia truskawek po kukurydzy, która jest żywicielem nicieni uszkadzających system korzeniowy oraz, ze względu na możliwość występowania dużej ilości larw opuchlaków, pędraków i drutowców, po wieloletnich roślinach motylkowych (koniczyna, lucerna) jak również po trwałych pastwiskach.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).