POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Co to są odmiany powtarzające?

Opublikowano lipiec 26, 2017 at 1:28 pm przez / No Comments

Przykładowe odmiany powtarzające: Selva, Ostara, Albion, San Andreas, Monterey, Linosa, Florin, Evie2 itp. Jest to grupa odmian, która w przeciwieństwie do odmian tradycyjnych, kwitnie i owocuje od późnej wiosny aż do jesieni, w praktyce – do pierwszych mrozów. Dzieje się tak na skutek tego, że odmiany te są niewrażliwe na długość dnia (ang. day neutral). W ostatnich latach bardzo wzrosła ich popularność i trudno się dziwić. Który działkowiec nie chciałby „zabłysnąć” dorodnymi i słodkimi truskawkami późną jesienią? Można je uprawiać zarówno w ogrodzie pod gołym niebem jak i pod osłonami.  Ich uprawa pozwala w prosty sposób przedłużyć okres zbioru truskawek o kilka miesięcy.

Uprawa truskawek powtarzających ze względu na zupełnie inny cykl wzrostu i owocowania różni się istotnie od uprawy truskawek tradycyjnych, co nie oznacza, że jest trudniejsza. Po prostu jest inna.

Truskawki odmian powtarzających często mylnie określa się jako „pnące”. Jest to oczywiste nieporozumienie, ponieważ truskawka to nie groch i sama piąć się nie będziJ Ale, jeżeli jej pomóc i wyrastające rozłogi przywiązywać do kratek czy innych podpór, to rzeczywiście można taki efekt, tj. efekt truskawki pnącej uzyskać. Wówczas na „pnących się” rozłogach pojawiają się sadzonki, które podobnie jak roślina mateczna, również kwitną i owocują. Truskawki odmian powtarzających, dzięki długiemu okresowi owocowania, coraz częściej wykorzystuje do celów dekoracyjnych sadząc je do  różnego rodzaju pojemników (donice, skrzynki). Wówczas cieszą nasze oczy (i kubki smakowe, ma się rozumieć) na balkonach i tarasach. Ich uprawa nie jest trudna, warto wszakże pamiętać o ich regularnym dokarmianiu i częstym podlewaniu, szczególnie w upalne dni.

W naszym sklepie oferujemy kilka odmian powtarzających doniczkowanych i frigo.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).