POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Czy warto kosić liście truskawek po zakończeniu owocowania?

Opublikowano październik 12, 2017 at 2:02 pm przez / No Comments

Tutaj mamy dwie szkoły. Jedna mówi – ścinać, druga – absolutnie nie ścinać. Jedno jest pewne, jeżeli nasze truskawki po zakończeniu zbiorów wyglądają OK, tzn. nie widać na liściach wielkiego nasilenia chorób ani szkodników (zwłaszcza przędziorków), truskawki nie są nadmiernie zachwaszczone, wydają się być w dobrej kondycji i „mają w sobie życie”

to, moim zdaniem, koszenie liści nie ma większego sensu.
Jeżeli jednak rośliny wyglądają nie najlepiej, tj. liście są silnie porażone przez mączniaka, białą plamistość albo przędziorka (mikroskopijny, zielony pajączek), to bez wątpienia lepiej będzie je ściąć. Tylko, żeby zabieg ten miał sens, trzeba dokonać go jak najszybciej po zakończeniu zbiorów, a skoszone liście wraz z chwastami powinno się niezwłocznie usunąć z plantacji (będzie fajny kompost:-). Dlaczego to takie ważne?

  • wczesne skoszenie liści da truskawkom więcej czasu na regenerację, tj. odtworzenie liści do jesieni.
  • skoszone części roślin mogą stanowić źródło infekcji dla nowo wyrastających liści. A zatem – im szybciej to źródło usuniemy, tym lepiej będzie dla naszej uprawy i tym łatwiejsze będzie jej ewentualne odchwaszczenie.

W przypadku skoszenia liści należy pamiętać o zwiększonych potrzebach nawozowych roślin. Muszą przecież w krótkim czasie odbudować swój aparat liściowy. Dlatego radzę zaraz po usunięciu ściętych liści zastosować któryś z nawozów wieloskładnikowych, najlepiej z dużą ilością azotu w ilości 2,5 – 3 kg/100 m².

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).