POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Skąd pochodzą truskawki? Jaka jest ich historia?

Opublikowano marzec 14, 2017 at 7:37 am przez / No Comments

Truskawki, w przeciwieństwie do wielu innych owoców, nie są dziełem natury lecz efektem pracy francuskiego botanika  Antoine Nicolasa Duchesne, który w roku 1712 w królewskich ogrodach Ludwika XIV dokonał skrzyżowania dwóch poziomek – chilijskiej i wirginijskiej. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Powstał zupełnie nowy gatunek, który dzięki niezaprzeczalnym walorom smakowym, zapachowym, wizualnym i prozdrowotnym rozprzestrzenił się po całym świecie. W międzyczasie wysiłek hodowców zaowocował tysiącami odmian truskawek o najróżniejszych cechach.

Obecnie uprawa truskawek stanowi jeden z filarów światowego ogrodnictwa a poziom produkcji tych uroczych owoców szacuje się na ponad 1,5 mln ton, z czego ok. 13% (ok. 200 tys. ton) przypada na Polskę.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).