Trwa idealny moment na sadzenie truskawek!
Dostarczamy na terenie całej Polski.
porady

Sadzonki Truskawek Frigo. Co to takiego?

Opublikowano grudzień 4, 2017 at 9:04 am przez / No Comments

Rzeczywiście, w ostatnich latach jest o Frigo dość głośno. Niektórzy nawet sądzą, że Frigo to nazwa jakiejś nowej, fajnej odmiany truskawek  🙂

Nic bardziej mylnego. Frigo jest to określenie pewnej technologii produkcji sadzonek truskawek, nic więcej. Na czym ona polega? Najkrócej rzecz ujmując, sadzonki Frigo są to sadzonki w stanie bezlistnym wyciągnięte z chłodni, gdzie były przetrzymywane od momentu ich wykopania ze szkółki (kopanie odbywa się najczęściej pod koniec jesieni lub na początku zimy, a więc już po zakończeniu ich wegetacji). Takie sadzonki, będące w stanie tzw. uśpienia zimowego, po ich wydobyciu z ziemi trafiają do sortowni, gdzie są czyszczone ze starych, pożółkłych liści, sortowane, zabezpieczane chemicznie przed szarą pleśnią i pakowane do skrzynek, a następnie w specjalnych komorach chłodniczych są magazynowane w temperaturze ok. – 1,5°C do – 2°C aż do momentu ich ekspedycji (często nawet ponad pół roku). Sadzonki przechowywane w takich warunkach, po ich wyjęciu z chłodni, rozmrożeniu i posadzeniu do gleby rosną bardzo szybko i po ok. 2 miesiącach wydają pierwsze czerwone owoce, a zatem, jak widać, technologia Frigo daje producentom truskawek możliwość sterowania okresem dojrzewania owoców. Przykładowo: jeżeli któryś z nich zaplanuje sobie początek owocowania truskawek np. na połowę lipca, oznacza to, że powinien posadzić sadzonki Frigo (odmiana jest obojętna) w połowie maja , tzn. ok. 2 miesięcy wcześniej. Tak posadzone rośliny w kolejnym roku będą już owocować „normalnie”, tj. w terminie charakterystycznym dla danej odmiany.

(Zobacz dostępne sadzonki truskawek frigo tutaj)

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).