POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Czym Się Kierować Przy Wyborze Odmian Truskawek

Opublikowano lipiec 23, 2017 at 6:36 pm przez / No Comments

Na świecie uprawia się tysiące odmian truskawek, w Polsce – kilkadziesiąt. Dlaczego aż tyle? To proste: nie istnieje jedna doskonała odmiana, tj. łącząca w sobie same zalety i zupełnie pozbawiona wad. Każda odmiana truskawek, bez wyjątku, ma swoje plusy i minusy. Jeżeli dana odmiana odznacza się,  przykładowo, doskonałym smakiem, wysoką plennością i trwałością pozbiorczą, to często można mieć szereg zastrzeżeń np. co do jej zimotrwałości i braku odporności na niektóre choroby. Poza tym poszczególne odmiany owocują w różnych terminach. Kto odpowie, która jest lepsza, wczesna czy późna?
Dlatego wybór odpowiednich odmian

nie jest prostą sprawą. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeżeli np. lubimy smażyć konfitury albo gotować kompoty, to powinniśmy posadzić starą, sprawdzoną odmianę Senga Sengana, która pod względem parametrów przetwórczych nie ma sobie równych (bardzo słodka i aromatyczna, ciemna w przekroju, łatwo się odszypułkowuje, jest plenna, dobrze się udaje na lekkich glebach piaszczystych, nie boi się mrozów itd.). Jeżeli nie interesują nas przetwory, tylko smak i uroda owoców to radzimy uprawę którychś z odmian deserowych np. Honeoye, Polka czy Korona będące  standardami zaaklimatyzowanymi do warunków naszego kraju, lub postawić na jakieś nowości rodem z innych, cieplejszych niż Polska krajów.

My, profesjonalni plantatorzy, którzy żyjemy z uprawy truskawek, nie lubimy ryzyka. Wychodzimy z założenia, że najbezpieczniej jest sadzić odmiany, co do których mamy przekonanie, że przezimują w naszych warunkach bez większych strat. Jednak tutaj musimy oddzielić dwie kwestie: o ile profesjonaliści sadząc rozmaite kalifornijskie, włoskie czy południowo hiszpańskie  „wynalazki” ryzykują wiele (hektary, setki tysięcy sadzonek), o tyle amatorzy, sadząc nie więcej niż kilkanaście bądź kilkadziesiąt sadzonek danej odmiany, niekoniecznie. Ktoś przecież musi przetestować nowe odmiany w sensie ich zimotrwałościJ

Warto pamiętać, że selekcja nowych odmian truskawek we wszystkich krajach odbywa się pod kątem ich atrakcyjności, a więc smaku, urody, trwałości, plenności, tolerancyjności na określone patogeny itd. Jeżeli np. na południu Włoch czy Hiszpanii wchodzi do uprawy jakaś nowa odmiana, która ma istotną przewagę nad innymi, ponieważ  cechuje się ogromnymi, niezwykle słodkimi owocami, ponadprzeciętną trwałością oraz niesamowitym połyskiem, to chyba warto (w przypadku uprawy amatorskiej) nieco zaryzykować i posadzić ją w swoim ogrodzie (jak się uda, sąsiedzi pękną z zazdrości:-) Pamiętajmy, że amatorska uprawa truskawek odbywa się zwykle nie w szczerym polu, narażonym na silne podmuchy mroźnych wiatrów, lecz najczęściej w miejscach zacisznych, osłoniętych budynkami, drzewami czy żywopłotami. W takich warunkach szansa na szczęśliwe przezimowanie będzie zdecydowanie większa niż na  „wygwizdowie”, tym bardziej, że mamy do dyspozycji jeden z (moim zdaniem) najbardziej spektakularnych wynalazków ostatnich lat w naszej branży  – białą agrowłókninę, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym.

W ostatnich latach rośnie wśród plantatorów i działkowców popularność tzw. odmian powtarzających. Odmiany te (ang. day neutral), w przeciwieństwie do tradycyjnych, kwitną i owocują od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Jest to ciekawa propozycja dla  tych z Państwa, którym tradycyjny sezon truskawkowy wydaje się być za krótki ;-). Wiele odmian z tej grupy odznacza się niezwykle atrakcyjnymi owocami i to zarówno w sensie smaku jak i wyglądu. Warto wszakże pamiętać, że większość odmian truskawek powtarzających wyhodowana została w klimacie znacznie cieplejszym niż nasz (Floryda, Kalifornia, kraje południa Europy), dlatego mogą się pojawić problemy z ich przezimowaniem.

Truskawek z tej grupy odmian często używa się do obsadzania najróżniejszych pojemników (skrzynki balkonowe, duże donice czy ample), i w tej formie mogą one stanowić niebanalną ozdobę balkonów i tarasów, tym bardziej, że, w przeciwieństwie do pelargonii, begonii czy surfinii, można je zjeść 🙂

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).