POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Wymagania klimatyczne i glebowe truskawek

Opublikowano lipiec 22, 2017 at 1:39 pm przez / No Comments

Nie, nie mają. Klimat Polski na ogół dobrze służy truskawkom, szczególnie tym odmianom, które od lat się u nas sprawdzają. Wszelkie nowości odmianowe, zwłaszcza te z innych stref klimatycznych wiążą się z ryzykiem strat mrozowych. Dotyczy to przede wszystkim ostrych i bezśnieżnych zim. Na szczęście, dzięki łatwo dostępnej i niedrogiej

agrowłókninie, nie jesteśmy do końca bezradni i tego typu straty możemy w istotny sposób zminimalizować.

Dla truskawek powinniśmy poszukać miejsca dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od silnych i mroźnych wiatrów. Unikajmy zwłaszcza tzw. zastoisk mrozowych, np. bezodpływowych niecek, gdzie gromadzi się zimne powietrze nie mające możliwości odpływu do miejsc położonych jeszcze niżej.

Co do wymagań glebowych, truskawki nie są szczególnie wybredne. Będą dobrze rosnąć i owocować na większości polskich gleb, pod warunkiem, że będą one nie za ciężkie, przepuszczalne i w tzw. dobrej kulturze ogrodniczej (odpowiednia struktura, brak chwastów trwałych). Unikajmy suchych gleb piaszczystych, jak również gleb bardzo zlewnych, nie przewiewnych lub podmokłych – tam na truskawkach „kariery nie zrobimy”L. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). W przypadku pH<5,5 wskazane będzie jej wapnowanie.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).