POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Ile lat można uprawiać truskawki w tym samym miejscu?

Opublikowano marzec 16, 2017 at 12:58 pm przez / No Comments

Średnio 3 do 4 lat. Dłużej nie ma sensu. Wszystko zależy od kilku czynników:

  • Warunki glebowe – na glebach lżejszych ale żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych truskawki zachowają dobrą kondycją dłużej niż na zimnych, ciężkich i zlewnych.
  • Odmiana – niektóre odmiany są bardziej odporne na obecność nicieni glebowych oraz na choroby systemu korzeniowego (np. stara, poczciwa Senga Sengana) a inne mniej. Te mniej odporne zwykle po 3 latach (a czasem nawet po 2 latach) nadają się tylko „do zaorania”. Bardziej odporne odmiany mogą owocować na jednym miejscu 4 lata, a bywa, że i 5 lat
  • Stopień zachwaszczenia – na poletkach przygotowanych niestarannie, tj. silnie zarośniętych perzem i innymi uciążliwymi chwastami nie warto się męczyć. Lepiej np. już po 2 latach taką uprawę zlikwidować i posadzić nowe truskawki w innym, lepiej przygotowanym miejscu.
Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).