Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Odmiany

Która odmiana truskawek jest najlepsza?

Opublikowano marzec 19, 2024 at 9:44 am przez / No Comments

Ha, ha, ha A skąd ja to mogę wiedzieć?! Na całym świecie uprawia się tysiące odmian truskawek, u nas, w Europie dziesiątki, jeśli nie setki. Dlaczego aż tyle? Odpowiedź jest prosta – nie istnieje jedna, jedyna odmiana doskonała, niedościgły wzór dla wszystkich innych odmian. Każda z nich ma swoje zalety, ale i każda (bez wyjątku) ma wady. Są odmiany wczesne np. Vibrant czy Honeoye, są i późne jak Florence. Które są lepsze? Są odmiany bardzo plenne, urodziwe i smaczne jak np. Elsanta. Ale co z tego, jeśli ich wytrzymałość na mróz czy podatność na choroby systemu korzeniowego jest więcej niż niedostateczna? Są odmiany bardzo słodkie, plenne i odporne na mróz, jak np. stara, poczciwa Senga Sengana, jednak co z tego, skoro jest ona bardzo wrażliwa na szarą pleśń (dotyczy to szczególnie lat deszczowych), a jej owoce są mało trwałe?

Wniosek jest taki:

Nie szukajmy tej jednej jedynej, najlepszej odmiany, bo jej nie znajdziemy. Jeśli już postanowiliśmy pobawić się w plantatora, to wybierzmy co najmniej kilka odmian.

 • Jeżeli w Twoim domu zamyka się truskawki do słoików (dżemy, soki, konfitury) to nie znajdziesz lepszej odmiany niż Senga Sengana (najsłodsza, ciemna na całym przekroju, łatwo się odszypułkowuje, jej zapach i aromat nawet po wyjęciu z zamrażarki „zwala z nóg”).
 • Kiedy nie interesują Cię przetwory, tylko smak i uroda owoców, nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie którejś z odmian typowo deserowych np. Polka, Korona czy Elsanta.
 • A może miałbyś ochotę na truskawki jesienią? W takim razie któraś z odmian powtarzających…

Sadząc kilka odmian obok siebie, przedłużymy okres zbioru owoców, zminimalizujemy ryzyko niepowodzenia na skutek np. mrozów bądź infekcji grzybowych (jedne odmiany są bardziej odporne, inne mniej), a także doświadczymy niezwykłej różnorodności, tych niuansów i nutek smakowych, którymi różnią się poszczególne odmiany truskawek.


Zapraszamy po doskonałej jakości sadzonki truskawek do naszego sklepu internetowego:                                                   www.sadzonki-truskawek.eu

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis