Trwa przedsprzedaż sadzonek. Zamów teraz i zamroź stare ceny!
Twoje zamówienie zostanie wysłane na wiosnę, gdy nadejdzie dogodny czas na sadzenie.
Dostarczamy na terenie całej Polski
Odmiany

Która odmiana truskawek jest najlepsza?

Opublikowano 19 marca, 2024 at 9:44 am przez / No Comments

Ha, ha, ha A skąd ja to mogę wiedzieć?! Na całym świecie uprawia się tysiące odmian truskawek, u nas, w Europie dziesiątki, jeśli nie setki. Dlaczego aż tyle? Odpowiedź jest prosta – nie istnieje jedna, jedyna odmiana doskonała, niedościgły wzór dla wszystkich innych odmian. Każda z nich ma swoje zalety, ale i każda (bez wyjątku) ma wady. Są odmiany wczesne np. Vibrant czy Honeoye, są i późne jak Florence. Które są lepsze? Są odmiany bardzo plenne, urodziwe i smaczne jak np. Elsanta. Ale co z tego, jeśli ich wytrzymałość na mróz czy podatność na choroby systemu korzeniowego jest więcej niż niedostateczna? Są odmiany bardzo słodkie, plenne i odporne na mróz, jak np. stara, poczciwa Senga Sengana, jednak co z tego, skoro jest ona bardzo wrażliwa na szarą pleśń (dotyczy to szczególnie lat deszczowych), a jej owoce są mało trwałe?

Wniosek jest taki:

Nie szukajmy tej jednej jedynej, najlepszej odmiany, bo jej nie znajdziemy. Jeśli już postanowiliśmy pobawić się w plantatora, to wybierzmy co najmniej kilka odmian.

  • Jeżeli w Twoim domu zamyka się truskawki do słoików (dżemy, soki, konfitury) to nie znajdziesz lepszej odmiany niż Senga Sengana (najsłodsza, ciemna na całym przekroju, łatwo się odszypułkowuje, jej zapach i aromat nawet po wyjęciu z zamrażarki „zwala z nóg”).
  • Kiedy nie interesują Cię przetwory, tylko smak i uroda owoców, nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie którejś z odmian typowo deserowych np. Polka, Korona czy Elsanta.
  • A może miałbyś ochotę na truskawki jesienią? W takim razie któraś z odmian powtarzających…

Sadząc kilka odmian obok siebie, przedłużymy okres zbioru owoców, zminimalizujemy ryzyko niepowodzenia na skutek np. mrozów bądź infekcji grzybowych (jedne odmiany są bardziej odporne, inne mniej), a także doświadczymy niezwykłej różnorodności, tych niuansów i nutek smakowych, którymi różnią się poszczególne odmiany truskawek.


Zapraszamy po doskonałej jakości sadzonki truskawek do naszego sklepu internetowego:                                                   www.sadzonki-truskawek.eu

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).

Trwa przedsprzedaż sadzonek! Zarezerwuj najlepsze odmiany w niższych cenach! Wysyłka wiosną, gdy warunki sadzenia będą już odpowiednie. Dostarczamy na terenie całej Polski, darmowa przesyłka dla zamówień powyżej 75 zł Zamknij