» Strona główna » Porady Uprawowe » Jak gęsto sadzić truskawki? Jaka jest najlepsza rozstawa?

porady

Jak gęsto sadzić truskawki? Jaka jest najlepsza rozstawa?

Opublikowano Marzec 26, 2017 at 11:49 pm przez / No Comments

No cóż,  z jednej strony chciałoby się posadzić truskawki jak najgęściej w nadziei na wysoki plon. Z drugiej strony jest rozsądna granica ilości roślin na jednostce powierzchni, a nadmierne zagęszczenie sprawi, że poszczególne rośliny będą konkurować ze sobą o wodę i o składniki pokarmowe a dojrzewające owoce z braku dostatecznego dostępu do słońca będą drobniejsze i nie tak słodkie jak mogłyby być. Ponadto, ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza w łanie nadmiernie zagęszczonych roślin powstaną sprzyjające warunki dla rozmaitych infekcji grzybowych, szczególnie dla szarej pleśni.

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia nie polecam sadzenia gęstszego niż 6 roślin na 1 m2, a odmian silnie rosnących jeszcze mniej, tj. max. 5 sztuk na 1 m2. Stąd mogę zaproponować rozstawę np. 35cmx60cm lub 25cmx70cm czy też 20cmx80cm. Nie zapominajmy, że w kolejnych latach uprawy, pomimo usuwania wyrastających rozłogów, zawsze jakaś część młodych sadzonek zdoła się ukorzenić i tym samym zagęszczenie roślin, czy tego chcemy czy nie, wzrośnie. Ponadto, warto pamiętać, że szerokie ścieżki pomiędzy rzędami ułatwią prace pielęgnacyjne na naszej „plantacji” – pielenie, ewentualne opryski, a także zbiór owoców (przynajmniej będzie gdzie łubiankę postawićJ).

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu

*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).