Trwa idealny moment na sadzenie truskawek!
Dostarczamy na terenie całej Polski.
porady

Jak gęsto sadzić truskawki? Jaka jest najlepsza rozstawa?

Opublikowano maj 26, 2017 at 1:49 pm przez / No Comments

No cóż,  z jednej strony chciałoby się posadzić truskawki jak najgęściej w nadziei na wysoki plon. Z drugiej strony jest rozsądna granica ilości roślin na jednostce powierzchni, a nadmierne zagęszczenie sprawi, że poszczególne rośliny będą konkurować ze sobą o wodę i o składniki pokarmowe a dojrzewające owoce z braku dostatecznego dostępu słońca będą drobniejsze i nie tak słodkie jak mogłyby być. Ponadto, ze względu na podwyższoną wilgotność powietrza w łanie nadmiernie zagęszczonych roślin powstaną sprzyjające warunki dla rozmaitych infekcji grzybowych, szczególnie dla szarej pleśni.

ZOBACZ KALKULATOR GĘSTOŚCI SADZENIA SADZONEK TRUSKAWEK

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia nie polecam sadzenia gęstszego niż 6 roślin na 1 m2, a odmian silnie rosnących jeszcze mniej, tj. max. 5 sztuk na 1 m2. Stąd mogę zaproponować rozstawę np. 35cmx60cm lub 25cmx70cm czy też 20cmx80cm. Nie zapominajmy, że w kolejnych latach uprawy, pomimo usuwania wyrastających rozłogów, zawsze jakaś część młodych sadzonek zdoła się ukorzenić i tym samym zagęszczenie roślin, czy tego chcemy czy nie, wzrośnie. Ponadto, warto pamiętać, że szerokie ścieżki pomiędzy rzędami ułatwią prace pielęgnacyjne na naszej „plantacji” – pielenie, ewentualne opryski, a także zbiór owoców (przynajmniej będzie gdzie łubiankę postawić :)).

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).