Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Ochrona

Mroźne noce i truskawkowe kwiaty – jak uratować plony?

Opublikowano luty 22, 2024 at 8:59 am przez / No Comments

Zmarznięte kwiaty truskawek to częsty widok na początku, czy nawet w połowie maja (zimni ogrodnicy). Praktycznie co roku z różnych stron kraju docierają do nas liczne sygnały o stratach z tego tytułu. Aż chciałoby się rzec: „sorry, taki mamy klimat”. Kwiatom truskawek niewiele potrzeba do przemarznięcia.

Wystarczy, że przy gruncie temperatura spadnie do -2 °C.

Zawiązki oraz nierozwinięte pąki wytrzymują nieco niższe spadki (do – 3 °C). Jeżeli temperatura przy gruncie spadnie jeszcze bardziej, możemy być więcej niż pewni, że za dzień lub dwa znajdziemy mnóstwo kwiatów z czarnymi środkami.

Co zrobić, by się tego ustrzec? Ano – przykrywać, nie żałować grosza na białą agrowłókninę. Na niewielkich, amatorskich „plantacjach” koszt to nie będzie wysoki a efekt bardzo pozytywny.

Dobre rezultaty w ochronie kwiatów przed przymrozkiem daje ich deszczowanie, a właściwie zamgławianie. Jeżeli mamy możliwość, tuż przed momentem wystąpienia przymrozku oraz w trakcie jego trwania, podania truskawkom wody poprzez drobnokropliste zraszacze, to zróbmy to koniecznie (im mniejsza średnica kropel, tym lepiej). Na powierzchni kwiatów i zawiązków utworzy się cieniutka warstewka lodu, która zabezpieczy je przed przemarznięciem (sprawdzone!). Ponadto warto pamiętać, że wilgotna gleba ma większą zdolność do kumulacji ciepła, dzięki czemu powietrze tuż nad glebą będzie miało wyższą temperaturę niż gdyby gleba była sucha.


Co zrobić, kiedy przymrozek, mimo wszystko, „polizał” kwiaty truskawek? Ratunkiem może być niezwłoczne opryskanie roślin preparatem Asahi SL w ilości 10 ml/100m2 i powtórzenie oprysku po 7 dniach oraz po 14 dniach. Jest to biostymulator, który w sposób bardzo efektywny wspomaga i przyśpiesza procesy regeneracyjne roślin po zaistnieniu warunków stresowych. Asahi SL zastosowany na 1 do 3 dni przed spodziewanym przymrozkiem może w istotny sposób zwiększyć odporność kwiatów truskawek na spadek temperatury poniżej 0 °C. Profesjonaliści często go stosują. Po Asahi SL i białą agrowłókninę zapraszamy na www.sadzonki-truskawek.eu.

Po odmiany powtarzające truskawek zapraszamy na: www.sadzonki-truskawek.eu

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu
Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis