POSADŹ JUŻ TERAZ I CIESZ SIĘ OWOCAMI JESZCZE W TYM ROKU
Dostarczamy na terenie całej Polski!
porady

Płodozmian w uprawie truskawki. Po jakich roślinach nie powinno się sadzić truskawek? Jaki przedplon jest najlepszy?

Opublikowano październik 25, 2017 at 1:18 pm przez / No Comments

Rzeczywiście udowodniono, że jest korelacja pomiędzy przedplonem, a wysokością i jakością plonów truskawek. Niektóre odmiany truskawek są łatwo infekowane przez grzyb Verticillium dahliae , sprawcę groźnej choroby systemu korzeniowego – werticiliozy.

  • nie należy zatem sadzić truskawek po roślinach, które dzięki swej wrażliwości na tego patogena mogą być przyczyną jego nagromadzenia się w glebie, a więc po jeżynach, malinach, porzeczkach, ziemniakach, pomidorach , ogórkach oraz po roślinach kapustnych i rzecz jasna po truskawkach.
  • dobrym przedplonem będą rośliny strączkowe (łubin, groch, fasola, wyka), cebula, jak również warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler, burak). A przedplonem doskonałym są zboża, rzepaki, gorczyca oraz uwaga: aksamitka. Szczególnie gorczyca i aksamitka, dzięki fitosanitarnemu oddziaływaniu na glebę skutecznie zwalczają grzyby chorobotwórcze, w tym nie tylko Verticillium, ale także Phytophtora i Fusarium, a także bardzo niebezpieczne nicienie glebowe.
Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).