Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Hobby

Czy i kiedy obcinać liście truskawek i poziomek? A jeżeli tak, to na jaką wysokość?

Opublikowano luty 26, 2024 at 4:37 pm przez / No Comments

Obcinanie liści truskawek jest ważnym elementem ich pielęgnacji, a zasady dotyczące obcinania są podobne zarówno dla truskawek, jak i dla poziomek.

Oto kilka kluczowych wskazówek:

 • Czas obcinania: Najlepszy czas na przycinanie liści truskawek to okres bezpośrednio po zakończeniu zbioru owoców.
 • Wysokość obcinania: Liście powinno się przycinać na wysokość około 5-10 cm nad ziemią. Ważne jest, aby nie uszkodzić koron truskawek, zwanych „pąkami sercowymi”, które znajdują się tuż przy ziemi.
 • Cel obcinania: Usuwanie starych, zniszczonych lub chorych liści pozwala zapobiegać rozwojowi różnych chorób i szkodników truskawek, a także sprzyja lepszemu wzrostowi i owocowaniu roślin w następnym sezonie.
 • Obcinanie poziomek: Poziomki również korzystają na przycinaniu, zwłaszcza że mają tendencję do tworzenia gęstego pokładu liści. Zasady obcinania są podobne jak w przypadku truskawek.

Pamiętaj, że wszystkie powyższe rady mają zastosowanie tylko wtedy, gdy liście naszych roślin po zakończeniu zbiorów są silnie porażone przez najróżniejsze choroby grzybowe (mączniaki, plamistości itp.) lub szkodniki, np. przędziorki. W sytuacji gdy nie widać na nich oznak żadnych ww. patogenów, naszym zdaniem, nie warto kosić liści truskawek.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis