Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Odmiany

Kiedy sadzić truskawki? Wiosna vs Lato vs Jesień

Opublikowano marzec 25, 2024 at 8:58 pm przez / No Comments

W praktyce ogrodniczej wyróżniamy trzy terminy sadzenia truskawek: wiosenny, letni i jesienny. Trudno odpowiedzieć, który z nich jest najlepszy. Każdy ma swoje wady i zalety.

Najbardziej popularne jest sadzenie wiosenne po ustaniu mrozów, zazwyczaj od […]  końca marca do połowy maja. Rośliny posadzone w tym terminie, dzięki dużym zapasom wody w glebie, przyjmują się zwykle bez strat, w krótkim czasie tworzą silny system korzeniowy i cieszą oczy szybkim wzrostem. Co prawda pierwszy plon z roślin posadzonych wiosną nie będzie zbyt obfity, jednak rośliny mają do jesieni bardzo dużo czasu na silne ukorzenienie się i wytworzenie mnóstwa zawiązków pąków kwiatowych, decydujących o wysokości plonu w kolejnym roku.

Sadzenie letnie, tj. lipcowe czy sierpniowe jest ze wszech miar godne polecenia. Rośliny posadzone w lipcu, podobnie jak te sadzone wiosną, mają do jesieni wystarczająco dużo czasu na utworzenie silnego systemu korzeniowego i wygenerowanie dużej ilości zawiązków pąków kwiatowych. W kolejnym roku zazwyczaj dają pełny plon owoców, przy czym okres, w którym rośliny wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych skraca się, w porównaniu do terminu wiosennego, o kilka miesięcy. Istotną wadą letniego terminu sadzenia jest niedostatek wystarczającej ilości silnie ukorzenionych sadzonek i związana z tym ich wysoka cena. Ponadto w tym okresie często mamy do czynienia z deficytem wody w glebie, co pociąga za sobą konieczność regularnego nawadniania posadzonych roślin. Wyjściem z sytuacji jest zakup sadzonek doniczkowanych, które bez trudu znajdziecie Państwo w naszym gospodarstwie. W lipcu zazwyczaj mamy w ofercie duże ilości świetnie ukorzenionych sadzonek w pełnej gamie odmian. Sprawdź nas na www.sadzonki-truskawek.eu

Sadzenie jesienne (wrzesień, październik) jest u nas również często praktykowane. Zaletą tego terminu jest duża ilość dostępnych na rynku silnie ukorzenionych sadzonek. W przypadku późno jesiennego sadzenia truskawek rośnie ryzyko ich przemarznięcia w miesiącach zimowych. Dotyczy to głównie odmian truskawek pochodzących z krajów cieplejszych niż Polska. Dlatego w takim przypadku warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość agrowłókniny, która w dużym stopniu pomoże młodym roślinom przetrwać trudny, zimowy czas.

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis