Prowadzimy już wysyłkę sadzonek!
Posadź teraz i miej gwarancję obfitych plonów.
Dostarczamy na terenie całej Polski.
Ciekawostki

Porady dla amatorów truskawek odmian powtarzających, tzw. odmian dnia neutralnego.

Opublikowano marzec 11, 2024 at 9:03 pm przez / No Comments

Uprawa truskawek odmian powtarzających pod niektórymi względami różni się dość istotnie od uprawy odmian tradycyjnych. Przede wszystkim, dzięki innemu cyklowi wegetacji, wydłuża nam się okres zbioru owoców, i to nie o kilka tygodni lecz o kilka miesięcy!

Wymagania glebowe odm. powtarzających nie różnią się od tych, które cechują odm. tradycyjne. I tu, i tu gleba powinna być […] ciepła (nie zlewna), żyzna, przepuszczalna, o uregulowanym pH na poziomie 5,5-6, maksymalnie 6,5. Ponadto warto pamiętać, że odmiany powtarzające będą wdzięczne jeśli posadzimy je w glebie o tzw. dobrej kulturze ogrodniczej, tj. dobrze uprawionej i nie zachwaszczonej uciążliwymi chwastami, np. perz, ostrożeń, skrzyp itp. Takie chwasty, zwane trwałymi, dobrze jest zwalczyć przed posadzeniem truskawek.

Co do wymagań klimatycznych, warto podkreślić, że większość odmian powtarzających pochodzi z cieplejszych stref klimatycznych niż nasza i w związku z tym wskazane jest tu przykrywanie roślin na zimę np. białą agrowłókniną. Truskawki odmian powtarzających najlepiej sadzić jest bardzo wczesną wiosną, tak, żeby zdążyły do końca okresu wegetacji wydać 4 do 5 rzutów owoców. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o usunięciu pierwszych wybijających kwiatostanów, które, jako zeszłoroczne, nie mają wielkiego znaczenia plonotwórczego. Usunięcie tych kwiatostanów pomoże młodym roślinkom utworzyć w krótkim czasie silny system korzeniowy i sprawi, że kolejne rzuty owoców będą tym większe.

Odmiany powtarzające truskawek mają większe potrzeby nawozowe od odmian tradycyjnych. Wymagają dokarmiania ich przez cały okres owocowania częstymi, lecz niezbyt wysokimi dawkami nawozów wieloskładnikowych, najlepiej specjalnie przeznaczonych dla truskawek. Nie powinniśmy dopuścić do nadmiernego zachwaszczenia naszych truskawek w czym pomoże regularne ich odchwaszczanie (pielenie) najlepiej w połączeniu z wycinaniem wyrastających rozłogów. Szczególnie ten ostatni zabieg ma istotne znaczenie plonotwórcze. Niezmiernie ważnym aspektem w przypadku truskawek odm. powtarzających jest właściwa ochrona przed chorobami i szkodnikami. Na dużych plantacjach towarowych używa się do tego celu chemicznych środków ochrony roślin, czyli pestycydów, które tylko teoretycznie nie mają wpływu na nasze zdrowie. Mają. W uprawach amatorskich serdecznie odradzam tego typu zabiegi, tym bardziej, że mamy do dyspozycji szeroką gamę tzw. biopreparatów, które są nieraz równie skuteczne jak klasyczne środki ochrony roślin, za to są całkowicie bezpieczne dla zdrowia zjadaczy truskawek. Jak napisałem powyżej, truskawki odmian powtarzająch (wyhodowane w Kalifornii, słonecznej Italii czy na południu Hiszpanii) wymagają okrycia zimowego w postaci białej agrowłókniny, przy czym z okrywaniem nie należy się śpieszyć tylko poczekać do początku zimy, tj. do momentu aż gleba zamarznie a rośliny wejdą w okres spoczynku zimowego. Zapraszamy do naszego sklepu po nawozy przeznaczone specjalnie dla truskawek, białą i czarną agrowłókninę oraz ekologiczne środki ochrony roślin (tzw. biopreparaty), i co najważniejsze – najwyższej jakości sadzonki truskawek i poziomek w szerokim wyborze odmian: www.sadzonki-truskawek.eu

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).
 • Truskawka PEGASUS

  Odmiana średnio późn

  25,99 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Nawóz BIOHUMUS naturalny, uniwersalny do ziół 1L

  Nawóz BIO natura...

  15,50 13,50 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis
 • Truskawka Cantus – powtarzająca, 10 szt. sadzonek ukorzenionych

  Truskawka Cantus 10

  41,00 z VAT Zobacz Zdjęcia i Pełny Opis