Trwa idealny moment na sadzenie truskawek!
Dostarczamy na terenie całej Polski.
porady

Jaki jest najlepszy termin sadzenia truskawek?

Opublikowano luty 5, 2017 at 3:04 pm przez / No Comments

W przeciwieństwie do czasów „słusznie minionych”, kiedy odpowiednio silnie ukorzenione sadzonki truskawek dostępne były tylko wczesną wiosną lub jesienią, teraz możemy sadzić je w trakcie całego okresu wegetacji. Dzięki powstaniu i rozwojowi nowych technologii szkółkarskich, oprócz sadzonek tradycyjnych (tzw. zielonych, kopanych) mamy obecnie do dyspozycji sadzonki typu

frigo (dostępne od wczesnej wiosny do pocz. lata) jak również sadzonki doniczkowane (dostępne przez cały okres wegetacji – od wczesnej wiosny do późnej jesieni).

Praktyka ogrodnicza podpowiada, że najwięcej zalet ma sadzenie letnie, tj. w lipcu i w sierpniu. Dotyczy to, rzecz jasna, tylko odmian tradycyjnych (nie powtarzających). Truskawki posadzone w tym terminie mają do zimy wystarczająco dużo czasu na utworzenie silnego systemu korzeniowego oraz wygenerowanie dużej ilości zawiązków pąków kwiatowych (warto tu wspomnieć, że o wysokości plonu wiosną decyduje ilość zawiązków pąków, które tworzą się w warunkach tzw. dnia krótkiego, a więc w okresie jesieni). Letnie sadzenie truskawek umożliwia w kolejnym roku zebranie pełnego plonu truskawek, tj. osiągnięcie maksimum wydajności dla danej odmiany w określnych warunkach. Warto zwrócić przy tym uwagę, że letni termin sadzenia skraca do minimum tzw. okres inwestycyjny, tj. czas, w którym musimy ponosić nakłady zawiązane z pielęgnacją posadzonych roślin (nawadnianie, nawożenie, ochrona itd.). Z satysfakcją konstatujemy, że dzięki rzetelnej informacji ze strony różnych ośrodków naukowych i instytucji doradczych,  jak również pozytywnych doświadczeń samych praktyków, w ostatnich latach rośnie w Polsce grono świadomych, profesjonalnych plantatorów, ale również działkowców, którzy doceniają zalety letniego sadzenia truskawek.

Wiosenny termin sadzenia truskawek, często w Polsce praktykowany, również ma swoje zalety i z całą pewnością jest lepszy od terminu późno jesiennego (np. listopadowego). Wiosną zazwyczaj nie brakuje na rynku dobrze ukorzenionych sadzonek truskawek wszystkich rodzajów, jest duży wybór odmian, w glebie najczęściej jest po dostatkiem wilgoci (sadzonki łatwo się przyjmują). Jest tylko jedno „ale”: truskawki posadzone w terminie wiosennym w pierwszym roku najczęściej wydają jedynie symboliczny plon, zwykle kilka deko z rośliny (nie dotyczy to bardzo drogich sadzonek frigo klasy A+, lub wyższych, tzw. wielokoronowych). Pierwszego „prawdziwego” plonu możemy oczekiwać dopiero kolejnej wiosny. Zatem, przez okres kilkunastu miesięcy musimy ponosić wszystkie koszty związane z pielęgnacją roślin (odchwaszczanie, nawadnianie, nawożenie, ewentualna ochrona przeciwko chorobom i szkodnikom itp.).

Podobnie jest w przypadku jesiennego terminu sadzenia. Sadzonki posadzone pod koniec  września, czy w październiku, będą miały do zimy zbyt mało czasu by utworzyć silny system korzeniowy i zaindukować odpowiednio dużą ilość zawiązków pąków kwiatowych. Dlatego, siłą rzeczy, plon, jaki wydadzą w kolejnym roku nie będzie „zwalał z nóg” (chociaż z sadzenia wrześniowego plon i zwykle jest wyższy niż z sadzenia październikowego). W tym przypadku okres od posadzenia do pełnego zbioru dodatkowo się wydłuży o ok. pół roku (wliczając kolejną zimę).

Sadzenie późno jesienne, moim zdaniem, często bywa ryzykowne, istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że sadzonki nie zdążą się odpowiednio ukorzenić do pierwszych mrozów, a to może mieć istotny wpływ na obniżenie ich zimotrwałości.

Poniżej przedstawiam b. ciekawy wykres pochodzący z jednej z publikacji naukowych dr Jana Danka z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej ilustrujący wpływ terminu sadzenia truskawek na plon owoców w kolejnym roku. Przy czym zwracam uwagę, że wykres ten dotyczy sadzonek z tzw. nagimi korzeniami. Sadzonki doniczkowane z ukształtowanym systemem korzeniowym w formie bryły, przyjmują się łatwiej (nie przeżywają stresu związanego z przesadzaniem), a zatem efekty ich wczesnego sadzenia z pewnością będą jeszcze lepsze.

 

WPŁYW TERMINU ZAKŁADANIA PLANTACJI TRUSKAWEK Z SADZONEK ZIELONYCH Z „NAGIMI” KORZENIAMI NA PLON OWOCÓW Z ROŚLINY W PIERWSZYM ROKU PO POSADZENIU (wg Danka)

Poradnik opracował: mgr inż. Krzysztof Woroch
Top-Plant Gospodarstwo Ogrodnicze
www.sadzonki-truskawek.eu

*Ogrodnik od trzech pokoleń. Absolwent technikum ogrodniczego w Pruszczu Gdańskim oraz Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (rocznik 1988); z profesjonalną uprawą truskawek związany od blisko 40 lat; wraz z małżonką (również absolwentką AR-T) prekursor wielkoobszarowej uprawy truskawek w woj. Kujawsko-Pomorskim, jak również jeden z wiodących producentów doniczkowanych sadzonek truskawek w kraju. Wiedzę i doświadczenie zdobywał w trakcie licznych wyjazdów, m. in. do USA oraz krajów europejskich (Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Niemcy). Obecnie pomaga im czwarte pokolenie ogrodników, tj. troje dorosłych dzieci, absolwentów uczelni (w tym ogrodniczych).